Úvod9 kroků pro zjednodušení výměny staré elektroinstalace

9 kroků pro zjednodušení výměny staré elektroinstalace

Nad výměnou staré elektroinstalace byste určitě měli přemýšlet, pokud se chystáte na rekonstrukci bytu nebo domu. Také to může být z důvodu havarijního stavu rozvodů nebo požadavek na rozšíření stávající instalace. Máme pro vás podrobný návod, jak postupovat, aby vás během toho nic nezaskočilo.

1. Projekt

Před zahájením kompletní rekonstrukce je vždy hodné začít s projektováním nové elektroinstalace než demontáží starých součástí. Součástí projektu by měla být obsáhlá celá elektroinstalace, a to včetně rozmístění zásuvek, vypínačů či kabelových vývodů.

2. Nevíte si rady? Poradí vám elektrotechnik?

Projekt si můžete zrealizovat sami nebo vám s tím určitě pomůže nějaký šikovný elektrikář/projektant. Pokud si během příprav nevíte rady a neznáte příslušné vyhlášky, bude lepší se obrátit na odborníka. Šikovný elektrikář vám určitě dobře poradí ohledně elektrické instalace, doporučí materiál, poradí, jak správně dimenzovat jednotlivé průřezy vodičů a jak ochránit elektroinstalaci před zkratem, přepětím či proti nebezpečnému dotyku.

3. Hlavní přívod elektrické energie

Tento krok je ten nejdůležitější pro celou instalaci. Průřez definuje maximální možný příkon celé instalace bytu nebo domu. Hlavní přívod je v rozvaděči, zároveň je připojen na hlavní jednofázový nebo třífázový jistič.

4. Hliníkové kabely

Dříve se instalovaly hliníkové rozvody, ale podle dnešní normy ČSN již není povoleno používat hliníkové kabely v zásuvkových a světelných rozvodech. Mechanické vlastnosti u hliníkových vodičů jsou vlivem tepelného a mechanického namáhání měněny. Svorky s hliníkovými vodiči se musí pravidelně dotahovat. A právě v světelných a zásuvkových obvodech je hodně šroubových spojů, proto je tento typ obvodů příčinou možných budoucích problémů. Také další nevýhodou je nepružnost a křehkost, protože hliníkový vodič je možné ohnout pouze několikrát a poté se zlomí. Proto napojování dvou takových vodičů představuje další práci na opravách a vytváří možné nebezpečí.

5. Ochranné prvky

Technické normy ČSN EN 33 2000 přesně definují výstavbu elektrických obvodů v jednotlivých prostorách. Musí se dodržovat pravidla, správná selektivita jističů, použití proudových chráničů či přepěťových ochran, dodržení ochranného spojování neživých vodivých částí (koupelny, kuchyň).

6. Přepěťová ochrana

Byty a domy jsou čím dál více energeticky náročnější a zařízení jsou citlivější k výkyvům v elektrické síti, proto správný návrh přepěťové ochrany chrání zařízení před účinky blesků a přepětím a tím předejdete poškození. Důležité je dodržet stupně přepěťových ochran. V rozvaděči třída B+C, v silových zásuvkách je třída D.

 7. Dimenzování ochran

Jeden z nejdůležitějších aspektů projektování nové elektroinstalace je ochrana proti úrazům elektrickým proudem. Světelné a zásuvkové obvody musí být chráněny proudovým chráničem se správnou vypínací charakteristikou, a to s přesně definovaným vypínacím časem. A to zvláště elektrické obvody, které se nacházejí v prostorách s výskytem vyšší vlhkosti a vody (koupelna).

8. Materiál

Elektrická instalace je dnes využívána téměř neustále a spolehlivost a bezpečnost jsou hlavními faktory. V případě výběru materiálu doporučujeme nechat si poradit u prodejce, nebo se samotným realizátorem projektu.

9. Doporučení

Elektrikáře si určitě vybírejte podle doporučení, referencí a ne na základě ceny. Šikovného řemeslníka chtějte s příslušnou kvalifikací a aby odvedl odbornou montáž elektroinstalace bez dalších rizik. Vyhnete se tak zbytečným rizikům a případným poruchám.

© 2024, LARADEX, s.r.o. – všechna práva vyhrazena, vyrobily Elevante a eBRÁNA