Jak chránit svůj domov před požárem: Praktické rady a tipy

Požáry v domácnostech nejsou vzácným jevem, hasiči v České republice denně zasahují u desítek případů. Většině z nich lze předejít, pokud víte, na co si dát pozor a jak správně reagovat, pokud k požáru dojde. Mezi nejčastější příčiny patří neopatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm, jako je nezhasnutá cigareta nebo svíčka bez dozoru. Klíčové je nikdy nenechávat otevřený oheň bez dozoru a zamezit přístupu dětí a domácích mazlíčků k těmto zdrojům.

Prevence požáru v kuchyni

Kuchyně je častým místem vzniku požárů, často kvůli vznícení oleje na pánvi. V takovém případě je důležité nepoužívat vodu na hašení, protože ta by situaci zhoršila. Správný postup je přikrytí pánve pokličkou nebo plechem, což zamezí přístupu kyslíku a oheň uhasí. Elektrické spotřebiče, jako rychlovarné konvice, pračky nebo nabíječky, také mohou způsobit požár, pokud jsou ponechány bez dozoru nebo nejsou v dobrém stavu.

Hasič v plné výbavě hasí plameny šlehající z pánve během simulovaného požáru v kuchyni.

Revize a správná údržba

Jedním z klíčových prvků prevence požáru je pravidelná kontrola a údržba elektrických zařízení a kotlů. Pravidelné revize, přestože nejsou vždy povinné, výrazně snižují riziko vzniku požáru. Pokud dojde k požáru z důvodu zanedbané údržby, může pojišťovna odmítnout vyplatit plnění. Proto je důležité nejen revize provádět, ale také si pořídit pojištění, které vás v případě škody ochrání.

Ruce člověka vyměňující baterii v detektoru kouře připevněném na strop.

Co dělat při požáru?

Pokud požár vznikne, je důležité jednat rychle. U menších požárů se pokuste oheň uhasit a ihned zavolejte hasiče. Pokud se požár rozšíří, opusťte budovu a informujte hasiče. Kromě hasicího přístroje, který doma mít nemusíte, je dobré mít alespoň hasicí sprej a požární hlásič, který vás na začínající požár upozorní včas. Hlásič je v novostavbách dokonce povinný.

Různé typy hasicích přístrojů

Hasicí přístroje jsou klíčovým prvkem pro zajištění bezpečnosti v domácnostech, kancelářích a dalších prostorách, kde může hrozit riziko požáru. Existuje několik typů hasicích přístrojů, každý určený k hašení specifických druhů požárů. Nejrozšířenějšími jsou vodní, pěnové, práškové a CO2 hasicí přístroje. Vodní hasicí přístroje jsou efektivní pro hašení požárů třídy A, které vznikají z pevných materiálů, jako jsou dřevo nebo papír. Pěnové přístroje jsou vhodné pro třídy A i B, tedy požáry vzniklé z hořlavých kapalin, jako jsou benzín nebo oleje. Práškové hasicí přístroje jsou univerzální a účinné proti požárům třídy A, B a C, což zahrnuje i požáry vzniklé z plynných látek. CO2 hasicí přístroje se používají hlavně pro hašení elektrických požárů třídy E, protože nevedou elektrický proud a nepoškozují elektrické zařízení. 

Muž vybírající hasicí přístroj v regálu obchodu s vybavením pro bezpečnost domácnosti.

Pojištění jako ochrana před následky požáru

Nezapomeňte na pojištění domácnosti a nemovitosti, které kryje škody způsobené požárem. Důležité je také pojištění odpovědnosti, které pokryje škody, jež by se mohly rozšířit na majetek sousedů. Při sjednávání pojištění si pečlivě prostudujte podmínky a zaměřte se na výluky, abyste se vyhnuli případným problémům při plnění.

Modelový domek hořící plameny při výcviku nebo demonstraci požární bezpečnosti.

Závěrem, prevence je nejlepší způsob, jak se vyhnout požáru. Důsledná péče o domácnost, správná údržba spotřebičů a odpovědné chování snižují riziko požáru na minimum. Pokud přesto k němu dojde, správná reakce a dobré pojištění vás ochrání před katastrofálními následky.

Potřebujete s něčím pomoct?

Nechte nám své telefonní číslo
a
my se vám ozveme.

ODESLAT
© 2025, LARADEX, s.r.o. – všechna práva vyhrazena, vyrobily Elevante