Jak se dá ušetřit na elektrické energii

Ceny energií se neustále zvyšují, proto pro vás máme několik nápadů, jak elektřinou šetřit. Naše tipy berte jako inspiraci k zamyšlení se. Největším rádcem je i selský rozum.

Úvaha o velikosti spotřebičů

Nekupujte zbytečně předimenzované spotřebiče. Trendem je sice pořizování moderní bílé a černé techniky s pokročilými parametry, ale často mnoho z těchto funkcí nevyužijete. Předimenzování může být drahé jak z hlediska vyšší nákupní ceny, tak i kvůli zvýšené spotřebě energie. Například volba 50" TV místo 55" může ušetřit až 20 % elektřiny, což platí i pro nadměrně velké lednice nebo mrazáky. (POZNÁMKA K FOTCE - NAJÍT FOTKU KDE JE VIDĚT SPOTŘEBIČ VS JINÝ SPOTŘEBIČ)

Spotřeba v pohotovostním režimu

Spotřebiče s elektronickým ovládáním, jako jsou TV, počítače, klimatizace, ohřívače, mixéry, konzumují energii i ve "vypnutém" stavu. Jejich elektronika musí být neustále v pohotovostním režimu, což i při malé spotřebě několika wattů může při celodenním provozu všech spotřebičů vést k výrazným ročním nákladům na energie.

Důležitost energetických štítků

Věnujte pozornost energetickým štítkům při výběru elektrospotřebičů. Nepodceňujte detailní informace, neomezujte se pouze na energetickou třídu. Dva mrazáky ve stejné energetické třídě mohou mít odlišnou roční spotřebu, což se může projevit na stovkách korun navíc ročně.

Péče o spotřebiče

Pravidelná údržba spotřebičů, jako je čištění kondenzátoru na zadní straně lednice nebo vysávání filtrů a sáčků vysavačů, je klíčová pro snižování spotřeby energie a prodloužení životnosti přístrojů. Zanášení prachem a nečistotami vede k většímu zatížení a vyšší spotřebě energie.

Racionální používání spotřebičů

Ušetřete energii racionálním využíváním spotřebičů. Například žehlení mírně vlhkého prádla bez napařování může ušetřit až 40 % energie. Snížení teploty při praní nebo využití zbytkového tepla z varné desky jsou dalšími způsoby, jak snížit spotřebu.

Vyhodnocení spotřeby zařízení

Zjišťujte, které z vašich spotřebičů mají nejvyšší spotřebu. S pomocí měřiče spotřeby do zásuvky, který se dá pořídit za pár korun, můžete snadno sledovat spotřebu jednotlivých zařízení. Veškerou spotřebu pak můžete vyhodnocovat a zobrazovat v grafech v mobilní aplikaci, rozdělenou podle zásuvek nebo elektroinstalačních okruhů.

© 2024, LARADEX, s.r.o. – všechna práva vyhrazena, vyrobily Elevante a eBRÁNA