ÚvodJak se dá ušetřit na elektrické energii

Jak se dá ušetřit na elektrické energii

Ceny energií se neustále zvyšují, proto pro vás máme několik nápadů, jak elektřinou šetřit. Naše tipy berte jako inspiraci k zamyšlení se. Největším rádcem je i selský rozum.

  • Nekupujte zbytečně předimenzované spotřebiče a zařízení

Většinou je trendy kupovat bílou a černou techniku a to ​​s parametry, které nevyužijete. Předimenzování se vám může hodně prodražit. Převážně kvůli vyšší nákupní ceně těchto spotřebičů a také kvůli vyšší spotřebě energie. S televizorem modelové řady s 50″ úhlopříčkou místo 55″, můžete ušetřit až 20 % elektřiny. Toto také platí u příliš velké lednice či mrazáku.

  • Spotřeba v pohotovostním režimu 

Většinou všechny spotřebiče s elektronickým ovládáním jsou i žrouti elektrické energie ve „vypnutém stavu“. Jde například o TV, počítače, klimatizaci, ohřívače, mixéry a další spotřebiče. Spotřebiče jsou ovládány ovladačem či elektronickými tlačítky, proto musí být jejich elektronika neustále v pohotovostním režimu. Spotřeba se pohybuje v řádech několika jednotek W, a pokud si tedy spočítáte množství spotřebičů doma a vynásobíte ho 24 h denně, může vás to přijít ročně pěkně draho.

  • Energetické štítky detailně

Energetický štítek je velmi užitečný pomocník při výběru elektrospotřebiče. Prohlédněte si ho pořádně a nevšímejte si pouze energetické třídy. Dva různé mrazáky mohou patřit do stejné energetické třídy, přestože ten objemnější z nich vám spotřebuje stovky korun ročně navíc. Spotřeba energie je dobrým vodítkem při výměně spotřebičů.

  • Pečujte o vaše spotřebiče

Třeba kondenzátor na vnější zadní straně lednice, který slouží k odvodu tepla do prostředí, se často zanáší prachem. Pokud ho nebudete čistit, kompresor se bude více namáhat a lednice bude spotřebovávat více energie, zároveň se ji zkrátí životnost. Totéž platí o filtrech, sáčcích, fénech ucpaných vlasy a další. Pravidelná údržba spotřebičů je tedy velmi důležitá pro ušetření zbytečných následných nákladů.

  • Používejte spotřebiče racionálně

Žehlete prádlo mírně vlhké a bez napařování, můžete tím ušetřit až 40 % elektřiny. Velké množství kWh vám může ušetřit i snížení teploty při praní z 60 na 40 °C či vynechání předpírky. V kuchyni vařte s pokličkami a zbytkové teplo z elektrické varné desky zužitkujte.

  • Spotřebu zařízení vyhodnocujte

Zjistěte si, které z vašich spotřebičů jsou odpovědné za vysokou spotřebu. Stačí vám k tomu měřič spotřeby do zásuvky, který pořídíte hned za pár korun. Následně již v aplikaci si veškerou spotřebu můžete nechat zobrazit v grafech podle zásuvek nebo elektroinstalačních okruhů

© 2024, LARADEX, s.r.o. – všechna práva vyhrazena, vyrobily Elevante a eBRÁNA