ÚvodRychlá rekonstrukce podlahy suchou cestou

Rychlá rekonstrukce podlahy suchou cestou

Plánujete celkovou rekonstrukci podlahy, která zahrnuje i vyspravení a vyrovnání podkladu? Takováto rekonstrukce se může při tradičním využití betonových potěrů a stěrek protáhnout i na týdny. Navíc tato rekonstrukce nemusí být pro realizace hlavně ve starších budovách kvůli vysoké hmotnosti a vlhkosti vůbec vhodná. Existuje ale jeden způsob, jak zrekonstruovat podlahu rychle, bez zbytečného zatížení a bez kapky vody.

Velmi rychlým řešením pro realizaci nové podlahy či rekonstrukci staré podlahy jsou suché plovoucí podlahy s vyrovnávacím podsypem z lehkého keramického kameniva a podlahovými deskami. Vyhnete se tak mokrým procesům i zbytečnému zatížení nosné konstrukce stavby. Nová podlaha bude hned po dokončení připravena k použití. A při dodržení správného postupu zvládne takovou podlahu zrealizovat sami nebo s pomocí šikovného řemeslníka.

Zabýváte se vy nebo vaše firma rekonstrukcemi podlah? Máte prostor pro nové zákazníky? To jste na správném místě! Na našem portálu můžete zdarma vytvořit a vložit inzerát a na 100 % využít svůj potenciál.

Hlavně se vyhněte chybám

I když je realizace takové podlahy celkem snadná, samozřejmě s sebou nese i jisté riziko chyb. Níže si představíme ty nejčastější.

Zvolte správný druh podsypu

Jako vyrovnávací podsyp suchých plovoucích podlah se používá hlavně nejjemnější frakce keramického kameniva a to s průměrem zrn od 1 do 4 mm. Jemná zrna kameniva k sobě lépe sesednou a současně vyplní dokonce i tu sebemenší nerovnost podkladu.

Utěsnění prasklin ve stěnách a podkladech

Aby zůstala vrstva podsypu stabilní, je velmi důležité zamezit, aby zrna unikala do spár a prasklin v podkladu nebo přilehlých stěnách. Takové praskliny bude nutné ještě před montáží zatmelit nebo jinak utěsnit.

Ukládání v pruzích

Hlavně je důležité vrstvu kameniva neukládat najednou v celé ploše místnosti.  Ať už jakkoliv zhutněný, není v ploše pochozí bez provizorního zakrytí. Zásyp je vhodné ukládat v pruzích a to jen o cca 20 % širších, než je formát předem zvolených podlahových desek. Stejně tak, probíhá i po částech zaklápění podlahovými deskami.

Otestujte dostatečné a správné zhutnění

Hutnění a urovnání do požadované výšky se provádí pouze ručně, a to obvykle s pomocí hliníkových stahovacích latí, hladítek či vodováhy. Pokud je hutnění provedené správně, vrstva keramického kameniva nevyžaduje žádné další sedání. Kontrola správného provedení zhutnění se provádí tak, že se na vrstvu keramického kameniva položí odřezek podlahové desky o velikosti cca 50 x 50 cm a pokud si na desku stoupne dospělý člověk, neměla by se pod ním deska vůbec hýbat.

Vhodné podlahové desky

Pro zaklopení lze zvolit mezi několika druhy desek - OSB desky, desky sádrovláknité, sádrokartonové, cementotřískové, případně i další, které se pokládají a spojují podle doporučení jejich výrobce. Minimální všude doporučená tloušťka desek je 25 mm. 

© 2024, LARADEX, s.r.o. – všechna práva vyhrazena, vyrobily Elevante a eBRÁNA