ÚvodSpolehlivá a bezpečná elektroinstalace ve sklepě

Spolehlivá a bezpečná elektroinstalace ve sklepě

Elektroinstalace ve sklepě se může jevit na první pohled jako jednoduchá, ale hlavně záleží na tom, k jakému účelu chcete sklep využívat. Každý sklep má specifické podmínky, ale ve všech případech byste ale měli dodržet několik základních pravidel.

  • Skladiště, technická místnost nebo herna?

Ve sklepě postačí většině lidem jedna zásuvka a osvětlení. Hlavně tedy závisí na využití sklepa. Někdo sklep využívá jako sklad potravin či nepotřebných věcí, někdo zase jako technickou místnost s kotlem nebo vodárnou. Ale najdou se i lidé, kteří sklepní prostory využívají k trávení volného času a používají ho jako dílnu nebo hernu.

Veškeré tyto okolnosti mají vliv na potřebnou intenzitu osvětlení, počet zásuvek a typ svítidel. Pokud budete ve skladu trávit více času budete potřebovat dostatečné intenzivní osvětlení, abyste si nenamáhali oči.  Sklep určitě vybavte alespoň jednou zásuvkou, určitě se vám bude v budoucnu hodit. Pokud ve sklepě chcete nainstalovat kotel, vodárnu, oběhové čerpadlo či jiné technologie, nezapomeňte sklep vybavit více zásuvkami. Plynový kotel je zároveň elektrický spotřebič, takže potřebuje zdroj elektrické energie.

  • Rozvaděč

Ve většině domů je celá elektroinstalace sklepa napájena z hlavního domovního rozvaděče, nebo z podružného rozvaděče. Využívat pro sklep samostatný rozvaděč příliš nedává smysl, pouze pokud byste v něm měli zřízenou dílnu. Ohledně rozvaděčů se můžete poradit s šikovným elektrikářem.

Je ale vhodné, abyste pro zásuvky a celkové osvětlení ve sklepě použili samostatné jističe. Určitě budete do zásuvek zapojovat třeba čerpadlo, nářadí či nějaké stroje, proto použijte jistič charakteristiky C, které „neshodí“ ani vysoký rozběhový proud elektromotorů. 

  • Vlhkost a hlodavci

U většinu sklepů je typická až nadměrná vlhkost. Protože je sklep pod úrovní země, existuje i riziko jeho zatopení. Proto musí být zásuvky ve sklepě umístěny dostatečně vysoko a dle norem, abyste je mohli použít třeba pro napájení ponorného čerpadla při odčerpání vody, a to i v případě zatopení. Úplně ideální výška zásuvek je cca 1,2 m, stejně jako u vypínačů.

Vypínače, zásuvky či rozbočovací krabice by měly samozřejmě být odolné vůči vlhkosti a mít krytí alespoň IP44. Veškerá svítidla a zásuvky nezapomeňte chránit proudovým chráničem se jmenovitou hodnotou rozdílového proudu maximálně 30 mA. 

Dalším problémem sklepů bývají i hlodavci. Ti si mimo jiné rádi pochutnají i na kabelech. Tudíž kabely byste tedy měli umístit do instalačních lišt či trubkových chrániček. Pokud máte problém s hlodavci, můžete využít i pancéřové chráničky.

  • Snímač pohybu

Budete často nosit do sklepa předměty, které tam budete chtít uskladnit? Rozsvěcení a zhasínání světla bývá s plnýma rukama problém. Proto chytrým nápadem místo vypínače je pohybový snímač. Ten má v sobě zabudovaný elektronický spínač, který světlo rozsvítí, jakmile zaznamená váš pohyb. 

Snímačů je několik typů. Některé vidí i za roh, což se hodí u členitých schodišť.

© 2024, LARADEX, s.r.o. – všechna práva vyhrazena, vyrobily Elevante a eBRÁNA