Co vám zahrada na zdi přinese
Pokud zvažujete pořízení vertikální zahrady, určitě je dobré zvážit všechna pro a proti. Velkým plusem, který s sebou nesou, je zlepšení kvality ovzduší a cirkulace vzduchu. Možná vás překvapí jejich další kladná stránka, a tou je absorpce hluku. Dále pak snižují teplotu v místnostech. Samozřejmě jsou i originálním a estetickým doplňkem do každé domácnosti. Když jsme zmínili všechny výhody, by bylo férové podívat se také na nevýhody. Těmi mohu být finanční náklady a vysoká spotřeba vody.
Cena vertikální zahrady
V tomto případě nelze říct konkrétní cenu. Vše se odvíjí od plochy, kterou rostliny pokrývají, jejich druhu, od systémů na zavlažování a použitých materiálů. Krásná vertikální zahrada se dá vyrobit i za pár korun, pokud se rozhodnete pro použité truhlíky, nebo staré PET lahve.
Po kterých rostlinách můžete sáhnout?
- stepní trávy
- keře
- polokeře
- bylinky (rozmarýn, šalvěj, tymián, nízké druhy levandulí)
- zelenina (špenát, rukola, hrášek, salát)
- jahody
- muškáty
- trvalky, které mají mělký kořenový systém
DIY vertikální zahrada
Pro kutily se může jednat o netradiční výzvu. Jak si tedy zahradu na zdi vyrobit svépomocí? Když máte vybrané místo, musíte obstarat nosnou konstrukci, na kterou budete rostliny umisťovat. Na danou konstrukci pak připevníte truhlíky nebo moduly, ve kterých už jsou rostliny zasazené. Následně vyřešte hnojení a závlahy. To můžete obstarávat manuálně vy sami nebo si můžete pořídit zavlažovací časové spínače, které vám práci usnadní. Alternativní nádoby na výrobu truhlíků jsou staré PET láhve. Tato varianta je ekologická a ohleduplná k životnímu prostředí. Fantaziím se v tomto případě meze nekladou.